1993. április 21., szerda

1993. április 21. Pécsi MSC - Siófoki Bányász SE 1-2 (1-0)

Pécsi MSC - Siófoki Bányász SE 1-2 (1-0)
1993. április 21. Pécs, Újmecsekalja. NB I., 5.000 néző.

Azoitei légiduettje Keszeggel
(fotó: Dunántúli Napló, 1993. ápr. 22.)
Vezette: Kiss G. (Molnár L., Fodor). 
Gólszerző: Azoitei a 11., Kámán (11-esből) a 48., Kámán a 64. percben. 
Sárga lap: Ulveczki (sípszó előtt elrúgott egy szabadrúgást) a 20., Kovács I. (Túri felvágásáért) a 65., Keszeg (Tolocskó megrúgásáért) a 80., Palaczky (Kirchmayer visszarántásáért) a 81. percben. Szögletarány: 4:5 (1:2).
 
PMSC-FORDAN: Csaban — Bódog, Braun, Palaczky — Ulveczki, Medgyes, Túri, Vókó (Tolocsko, 61'), Kocsis — Magyar (Lengyel 71'), Azoitei. Edző: Koller Nándor. 

SIÓFOK: Bíró — Olajos, Bimbó, Barna — Keszeg, Jenei, Kovács I. (Kircmayer 71'), Meksz, Király — Kámán, Kovács J. (Elekes 69'). Edző: Pusztai László.

Krónika:
4. perc: Azoitei szöktette Túrit, aki több csel után hét méterről, balról lőtt, a labda pedig a jobb kapufa éléről pattant az alapvonalon túlra. 
11. perc: Medgyestől indult a hazaiak támadása, majd Túri emelt be középre Azoitei elé, aki miután ellökte Olajost, gólhelyzetbe került, és hét méterről a kapuba gurított. 1-0 
48. perc: Vókó óriási hibát követett el. Hagyta maga mellett pattanni a labdát, ami Kovács elé került. A pécsi játékos felvágta a 16-oson belül a siófokit, 11-es! A büntetőből Kámán nagy erővel a jobb felső sarokba rúgta a labdát. 1-1 
56. perc: Kámán adott bőröst a Palaczkynak. A pécsi védő lábai között elgurított labdát középre kanyarította, Kovács J. három méterről beleszúrt a beadásba, Csabanról szögletre került a perdítés. 
64. perc: A végig nagyszerűen játszó Király beadását Kámán az ötösről a bal alsó sarokba fejelte. 1-2 65. perc: Ulveczki 25 méteres szabadrúgását Bíró kivetődve kiütötte. 66. perc: Bíró alászaladt egy beadásnak, Ulveczki szabadon fejelt az ötösről az üres kapu fölé! 
73. perc: Kirchmayer szabadrúgását Kámán közelről fejjel megcsúsztatta, Csaban szerencséjére a labda elment a gólvonal előtt. 

Nem csodálkoznak, akik látták...
Régen nem kapott ennyi füttyszót és szidást szurkolóitól a PMSC-Fordan, mint a siófokiak elleni mérkőzés közben és utána. Jogos volt a kritika, mert a pécsiek nagyon gyengén fociztak. A második félidőre jelentősen feljavult a Siófok, teljesen megérdemelten jutott két bajnoki ponthoz. 
Pedig egy félidőn át nem úgy játszott a Siófok, mint akinek égetően kell a pont. Hiába került hamar hátrányba, ez sem zökkentette ki nyugalmából, kapura csak egyszer lőtt, nem sokat tett az egyenlítésért. Sokkal jobban a PMSC-Fordan sem futballozott, csupán 1-0-ra vezetett. Kihasználhatta volna a Balaton-partiak gyengélkedését, de nem tette, a vezetés túlontúl megnyugtatta. 
Aztán talált egy gólt a vendégegyüttes, és ettől látványosan feljavult. Olyannyira, hogy az akkor már elképesztően rosszul játszó pécsiek ellen a vezetést is megszerezte. A siófoki középpályán Király volt az, aki mesterien irányította csapatát. Ugyanakkor a pécsi piros-feketéknél nem akadt egyetlen olyan játékos sem, aki fazont tudott volna adni a PMSC-Fordan játékának. 
Az eredmény meglepetés, de nem a kilencven percet megtekintők számára. Akik kint voltak az újmecsekalji stadionban, két ellentétes félidőt láthattak, és azt, hogy a Kispest elleni jó szereplés után a pécsiek most nagyot buktak. Kiss G. játékvezető, a pécsiek góljánál hibát követett el, amikor Azoitei Olajos ellökését szabályosnak minősítette. Utána azonban már nem tévedett. (Nemzeti Sport, 1993. ápr. 22.)

Mestermérleg:
KOLLER NÁNDOR: — Az ellenünk megítélt tizenegyesig jól játszott a csapat, azt követően azonban megzavarodott, szétesett. Hogy miért? Számomra talány. Érthetetlen, hogy három nappal a Kispest elleni mérkőzés után miért nem tudtak futni a játékosok. 
PUSZTAI LÁSZLÓ: — Az első félidei megilletődöttség után a szünetben arra biztattam játékosaimat, hogy bátran támadják le a hazaiakat, saját térfelükön. Az eredmény bizonyítja, hogy ez jó húzásnak bizonyult, hiszen a mind bizonytalanabbá vált pécsi védelem ellen megvoltak a lehetőségeink és ezzel élni is tudtunk. 

1993. április 19., hétfő

1993. április 18. Pécsi MSC-Fordan - Kispest-Honvéd FC 3-3 (2-2)

Pécsi MSC-Fordan - Kispest-Honvéd FC 3-3 (2-2)
1993. április 18, Pécs, Újmecsekalja. NB I., 22. forduló. 8.000 néző.

Medgyes tizenegyesből volt eredményes
(Dunántúli Napló, 1993. ápr. 19.)
Vezette: Kovács (Varga L., Fazekas). 
Góllövők: Duró a 10., Magyar a 11., Illés a 20., Ulveczki a 40., Medgyes (11-esből) a 47., Plókai (11-esből) a 60. percben.
Sárga lap: Braun (Illés felvágásáért) a 36., Márton (reklamálásért) a 40., Negrau (reklamálásért) a 83. percben. 
Szögletarány: 5:13 (4:6). 

PMSC-FORDAN: Csaban — Bódog, Braun, Palaczky — Ulveczki (Szabó Zs. 75'), Medgyes, Túri, Vókó (Dienes 36'), Kocsis — Magyar, Azoitei. Edző: Koller Nándor. 

KISPEST-HONVÉD: Vezér — Márton — Plókai, Kovács E. — Csábi, Pisont (Hamar 53'), Halmai, Illés, Duró (Negrau 72')— Orosz, Vincze. Edző: Martti Kuusela.

Krónika: 
10. perc: Kézilabdás módra körbeadták a labdát a pécsi 16-os vonalánál a kispesti játékosok. Végül Csábi visszagurított Durónak, aki 18 méterről a kint álló Csaban felett, okosan a jobb felső sarokba emelt. 0-1 
11. perc: Hamar jött a piros-feketék válasza. Ulveczki jobb oldali beadásának ívét Vezér rosszul számította ki, ezért a labda mellé ütött, az pedig a gólvonaltól pár lépésre álló Magyar testéről a hálóba pattant. 1-1 
20. perc: A bal oldalon, a partvonal mellett Bódogot becsapva Vincze elhúzott. Mesterien csavart középre, ahol a legjobbkor érkező Illés az ötösről estében a kapuba lőtt. 1-2 
25. perc: A 16-os vonaláról Vincze kísérletezett lövéssel, amely meglepte a vetődő Csabant, róla kipattant a labda, végül a helyzetet Bódog oldotta meg azzal, hogy higgadtan mentett. (Vincze nagy kedvvel játszott, élvezte, ahogy a mackómozgású Bódogot rendre megelőzte. Minden veszélyes vendégakció a bal oldalán indult, mindegyikben benne volt Vincze. 
31. perc: Braun fejesét Túri az ötösön ugyancsak fejjel megtoldotta, Vezér szerencséjére a labda a bal kapufánál mellé szállt. 
40. perc: Kocsis hosszan ívelt előre balról. Magyar a 16-oson belül Mártont fellökte. A labda továbbszállt, egyet pattant, majd a berobbanó Ulveczki hat méterről a kapu bal oldalába bombázta. 2-2 47. perc: Túri balról átemelt, az ötös túlsó sarkáról Ulveczki vissza akarta fejelni a labdát, amibe az ugyancsak fejelni készülő Duró kézzel beleütött. A játékvezető azonnal a 11-es pontra mutatott. Medgyes a büntetőt élesen a jobb alsó sarokba rúgta. 3-2 
58. perc: Kocsis megforgatta az amúgy is bizonytalan Mártont. Beadott, az ígéretesnek indult hazai akció vége azonban Medgyes fölélövésével végződött. 
60. perc: Csábit a késve odaérő Kocsis fellökte a 16- os oldalvonalánál. Kovács L. most is büntetőt adott. Plókai a balra mozduló Csaban mellett nagy erővel, könyörtelenül ,bevágta a kapu jobb oldalába a labdát. 3-3 
66. perc: Kocsis szögletét Bódog öt méterről tisztán fejelhette a Vezér kezébe. 
81. perc: Vincze jobb oldali beadásába Kocsis a 16-oson belül beleütött. A játékvezető szerint ez véletlen volt, ezért továbbot intett. 
89. perc: Orosz eldönthette volna a mérkőzést, ám hat méterről leadott lövése megpattant a tömörülő védőfalon, és a mezőnyben kötött ki a labda. 

Túri hagyja ki a helyzetét
(Dunántúli Napló, 1993. ápr. 19.)
A védelmek gólparádéja
Soha nem állítottuk, hogy a labdarúgás valamiféle igazságosztó játék lenne. Aki csak annyit tud erről a mérkőzésről, hogy már az első 45 perce négy gólt hozott, remek küzdelemre gyanakodhat. A közönség valójában egy veszélyesen rohamozó vendégcsapatot, egy kétségbeesetten és igencsak hiányosan védekező, kontrázgató hazait látott, valamint négy gólt — meglehetősen nagy védelmi hibák eredményeképpen. A kispestiek második gólja után volt a mérkőzésnek egy olyan szakasza, amikor úgy tűnt, esetleg katasztrofális vereség vár a hazaiakra. A sokat mozgó, ötletesen támadó vendégek, főleg a bal oldalon, rendre könnyen ütöttek rést a pécsi védelmen. 
A hazaiak megriadtak. A jobb oldali középpályás Ulveczki már nem mert előre menni a támadásokkal... Koller Nándor ekkor intézményes megoldást keresett. Már a 36. percben cserélt, és átszervezte védelmét. A csereként bejött Dienes állt Vinczére, Bódog Orosz őrzését vette át, Palaczky pedig a középpályás sorba húzódott előre. A második félidő második percében buta hibából származott egy 11-es és a pécsiek harmadik gólja. 
Ekkor Kuusela mester is szerkezetváltásra szánta el magát. A csereként behozott Hamarral három csatáros játékra állt be, később Negrau is ezt a sort erősítette — legalábbis az edző szándéka szerint... Megtehette, hogy változtat, hiszen a PMSC az immár stabilabbá vált hátsó alakzataira kezdte építeni játékát... A vendégek egyenlíteni még tudtak, az utolsó fél órában zajló csatát azonban a hazai védelem nyerte. A Kispest támadásaiban ekkor már nem volt sem szín, sem lendület, különösen az első félidőben még remekelt Vincze halványult el, így aztán akár azt is mondhatjuk: igazságos döntetlen született. Csakhogy van-e a futballban igazság? (Nemzeti Sport, 1993. ápr. 19.)

Gólzáporos döntetlen
A kezdéskor rácáfolt a PMSC-Fordan arra, hogy 8 játékosa a labda helyett egész héten a lázzal küszködött. Erőteljes, gyors hazai rohamokkal indult a mérkőzés, nyoma sem volt a máskor szokásos tapogatózó taktikának. A lendületet azonban egy elkerülhető találattal már a 10. percben megtörték a fővárosiak, amitől egy pillanatra úgy tűnt, mégis a pesszimistáknak lesz igazuk Újmecsekalján. Ám még föl sem ocsúdhattak a szurkolók első elkeseredésükből, amikor jött az egyenlítés, és ez újra visz- szaadta a pécsi reményeket. 
A hazaiak találata azonban a vendégeket hergelte még nagyobb erőbedobásra, úgyhogy a félidő további részében - a további egy-egy gól ellenére - a Honvéd uralta a mezőnyt, a labda többnyire a pécsi kapu közelében pattogott. Különösen a jobboldal bizonyult átjáróháznak, Bódog rendre alulmaradt a villogó Vinczével vívott párosmérkőzésen. 
Szünet után kiegyenlítettebb lett a kép, ám továbbra is inkább a kispestiek támadtak, a PMSC a gyorsan megszerzett vezetés bebiztosítására törekedett. Vincze fordulás (és védőjének kicserélése) után elszürkült, Bódog pedig - ha legtöbbször szabálytalanul is - rendre hatástalanította a területén induló akciókat.
A PMSC-Fordanban Csaban kapust - bár többször bizonytalankodott ezen a mérkőzésen - majd minden gólnál kiszolgáltatott helyzetben hagyták védőtársai, akik közül talán Braun emelkedett ki. A középpályán Medgyes volt a vezéregyéniség, ám így is ez a csapatrész vállalta a legtöbbet magára. A csatárok nem sok vizet zavartak, Azoitei szinte taszította magától a labdát, korábbi játékához képest csalódást okozott tegnapi teljesítményével. 
A Kispest HFC legjobbjai: Vincze, Plókai és Csábi voltak.

MESTERMÉRLEG:
Koller Nándor: — Nagyon mérges vagyok, mert a küzdelmes, eseményekben dús, gólokban gazdag, közönséget szórakoztató mérkőzésen, ha egy kis szerencsénk van, akkor nyerhettünk volna. A harmadik kapott gólunk előtti 11-est túl szigorúnak tartom, mert test-test elleni ütközés volt, s ráadásul Kocsis előbb a labdát továbbította. 
Martti Kuusela: — Kitűnő mérkőzést játszottunk. Tudtuk, hogy veszélyes csapat a Pécs, de nem tudom elfogadni, hogy ellenünk bárki is három gólt lőjön. Vincze az első félidőben a csapat lendítőkereke volt, csakhogy a PMSC edzője nagyon jó taktikai cserét hajtott végre, s ezzel megfosztott bennünket az egyik „rugónktól”. 

1993. április 10., szombat

1993. április 10. Újpesti TE - Pécsi MSC-Fordan 1-0 (1-0)

Újpesti TE - Pécsi MSC-Fordan 1-0 (1-0) 
1993. április 10. Budapest, Megyeri út. NB I., 21. forduló. 1.500 néző.

Koller és Garami nemrég még egymás mellett ültek
(fotó: Dunántúli Napló)
Vezette: Bognár (Szilágyi, Kurmai). 
Góllövő: Lovász 13. percben.
Sárga lap: Rosu (szövegelésért) a 74., Lovász (felöklelte Csabant) a 81., Dienes (Szlezákot rúgta fel) a 82. percben.
Szögletarány: 5:5 (0:2). 

UTE: Bodnár — Füzesi — Molnár, Szlezák — Tomka, Miovecz, Cantona, Bérczy, Kecskés (Hetes 75')— Lovász, Rosu (Véber 90'). Edző: Garami József. 

PMSC-FORDAN: Csaban — Braun — Dienes, Bódog — Ulveczki (Szabó 56'), Medgyes, Túri, Vókó, Kocsis — Magyar (Lengyel 72'), Azoitei. Edző: Koller Nándor. 

Krónika:
6. perc: Cantona észrevette, hogy Tomka a jobb oldalon előre tört, pontosan a középpályás fejére ívelte a labdát, aki a pécsi 11-es pontra bólintott, ahol a berobbanó Miovecz elől Vókó az utolsó pillanatban mentett. 
13. perc: Megszerezte a vezetést az UTE! Ismét Tomkától indult az akció, középre emelte a labdát, Bódog fejéről Lovász elé csurgott, és a volt pécsi játékos hét méterről a jobb sarokba lőtt. 1-0 
16. perc: Kocsis kitűnően húzott el a bal oldalon, az alapvonal elől középre adott, és Azoitei elől Füzesi önfeláldozó előre vetődéssel fejelte ki a labdát az ötösön. 
28. perc: Gólt ígérő hazai támadás végén Lovász kerülhetett volna helyzetbe, ám Rosu nagy igyekezetében idő előtt lesre futott. 
31. perc: Kecskés óriási szóló után elfáradt, majd elesett a pécsi 16-oson belül. A szurkolók természetesen felugráltak a helyükről, tizenegyest reklamálva, ám Bognár játékvezető helyesen továbbot intett. 
43. perc: Braun hozta lázba a hazai szurkolókat, amikor a partdobásból átdobta a labdát a kapujából kilépő Csaban feje fölött, ám a pécsi kapus gyorsabbnak bizonyult a berobbanó Lovásznál és megszerezte a labdát. 
50. perc: Ismét Kecskés jeleskedett, középre ívelt labdájára Rosu és Bódog ugrott fel, és az újpesti játékos fejéről a labda végül a felső kapufára vágódott. 
59. perc: Villámgyors pécsi kontratámadást láthatott a közönség. Kocsis minden gond nélkül elviharzott a bal szélen, középre lőtte a labdát és az érkező Magyar elől Füzesi éppen csak elkotorta a labdát az ötösön. 
71. perc: Ismét Kocsis hagyta állva az egész hazai védelmet, beadását Bodnár a léc alól tenyerelte szögletre. A beívelés után Azoitei fejelt 6 m-ről, de Bodnár óriási bravúrral ismét szögletre tolta a labdát. 
88. perc: Lovász ügyes csellel ment el a jobb oldalon, kitűnően tálalt az érkező Hetesi elé, akinek bal alsó sarok felé tartó labdáját Csaban nagy bravúrral ütötte szögletre. 

Pécsi góllal lila győzelem
Az UTE és a PMSC mérkőzése előtt sokak fejében megfordult, hogy a vendégek nagy valószínűséggel hagynak majd egy pontot Újpesten, megsegítve ezzel egykori játékostársaikat, és volt edzőjüket. Persze ezek csupán rosszindulatú feltételezések voltak, hiszen az UTE együttese egy esetleges döntetlennel igazából nem nyert volna semmit. Mintha bizonyítani akarták volna a kétkedőknek az újpestiek, hogy ezen a találkozón szó sem lehet más eredményről, mint győzelemről, óriási lendülettel kezdték a találkozót. 
Azonnal letámadták a pécsieket, és megpróbálták így vagy úgy a vendégek kapuja elé gyömöszölni a labdát. Különösebb elképzelést nem lehetett felfedezni az UTE csapatának játékában, de azt érezni lehetett, hogy minden játékos határtalan nagy lelkesedéssel és akarattal vetette magát a küzdelembe. 
A vendégek számítottak az UTE ilyetén kezdésére, és egyáltalán nem ijedtek meg. Szilárdan és rendkívül határozottan védekeztek, és a lehetőségekhez képest igyekeztek kontratámadásokat is vezetni. Nem úgy nézett ki, hogy az UTE gyorsan gólt tud szerezni, ám Bódog szerencsétlen fejese után Lovász kihasználta a nagy lehetőséget, és vezetést szerzett a liláknak. 
A gól még jobban feltüzelte Garami játékosait és ha lehet mondani, fokozták lelkesedésüket és akaratukat. Játékban továbbra sem változott semmi, az UTE enyhe mezőnyfölényben játszott, de gólhelyzetekig nem jutottak a lilák. A PMSC a bekapott gól után zavarba jött. Játékosai egymást múlták felül ügyetlenkedésben. 
Több alkalommal is arra rúgták a labdát, amerre álltak, meg sem próbálkoztak átgondolt támadásokat vezetni. Szünet után az első tíz percben az UTE ismét heves rohamokkal kezdett. Aztán szép fokozatosan elfáradtak a lilák, és engedték, hogy a vendégek feljöjjenek, így aztán annyiban változott a mérkőzés, hogy az Újpest védekezett és igyekezett kontrákat vezetni, míg a pécsiek java részben a hazaiak térfelén tartózkodtak. Igaz, a vendégek ottléte nem sok veszélyt jelentett, hiszen még a lehető legkedvezőbb pozíciókban is hibáztak. 
Az UTE viszont néhány ellentámadásának a végén akár újabb gólokat is szerezhetett volna. A helyzetek kimaradtak ugyan, de ezen senki sem bánkódott. Lassan-lassan biztossá vált, hogy végre megszerzi első tavaszi győzelmét az újpesti társaság. 
A mérkőzést szakmailag elemezni képtelenség. Igen, képtelenség, mert egyik csapat sem játszott semmit. Futottak a pályán lévő játékosok, valamennyien küzdöttek, hajtottak, de elképzelést, nem nagyon lehetett felfedezni. Végül amolyan „munkagyőzelmet” aratott Garami együttese, és ez a két bajnoki pont némi reményt nyújthat arra az újpestieknek, hogy talán mégsem kell jövőre a másodosztályban folytatni. (Nemzeti Sport, 1993. április 11.)

Nem tört meg az átok
Azt csak a jó Isten tudná megmondani, hogy a két pécsi edző mit mondhatott a mérkőzés előtt az öltözőben játékosainak, mert hogy a pályán nem az történt, amit a szakvezetők akartak, arra mérget lehet venni. A futballisták előbb ugyan a labdával voltak elfoglalva, de ez túl bonyolult gondot jelentett nekik, éppen ezért a második félidőben már inkább egymással foglalkoztak. Ami a labdarúgást illeti, ezen a húsvét előtti napon nem sokat láthatott belőle a közönség. A pécsi csapatban hiába tartotta névnapját e szombaton három Zsolt - Magyar, Túri, Szabó nem marad igazán szép emlékük a Megyeri úti kirándulásról. 
A pécsi kapuban Csaban - bár többször bizonytalankodott - a gólról nem tehetett, s bemutatott néhány bravúrt is. A hátvédsorban a végig egyenletes teljesítményt nyújtó Braun mellett az első félidőben még Ulveczki nyújtott elfogadható teljesítményt. A középpályán Medgyes megpróbált minden tőle telhetőt, de képtelen volt kézben tartani csapatát. Kocsis rengeteget dolgozott, ebből eredt a nagy hibaszázaléka is. A csatársorban Azoitei egyedül maradt, nem akadt társa. 
A hazaiaknál Bodnár kapus mellett Tomka, Miovecz és Rosu emelkedett társai fölé.

MESTERMÉRLEG:
Garami József: - Az első perctől kezdve kitűnő volt az Újpest küzdőszelleme, győzniakarása. A PMSC jó csapat, megszorongatott minket, de mégis biztosan nyertünk. 
Koller Nándor: - Nagyon gyengén játszottunk. Folytatódott a 30 éves hagyomány. Nem egy jó Újpesttől kaptunk ki, de a látottak alapján - sajnos - megérdemelten. 

1993. április 7., szerda

1993. április 7. Ferencvárosi TC - Pécsi MSC-Fordan 3-1 (2-1)

Ferencvárosi TC - Pécsi MSC-Fordan 3-1 (2-1)
1993. április 7. Budapest, Üllői út. Magyar Kupa, negyeddöntő, visszavágó. 5.000 nézó.

Lipcsei és Túri párharca
(Nemzeti Sport, 1993. ápr. 8.)
Vezette: Márton (Ring, Győr).
Góllövők: Wukovics a 4., Rózsa a 15., Wukovics a 17., Albert a 63. percben. 
Sárga lap: Simon (megrúgta Túrit) a 35., Bódog (buktatta Wukovicsot) az 57. percben. 
Szögletarány: 5:3 (3:1). 

FTC: Horváth — Telek — Simon, Szekeres — Szűcs, Albert (Vanicsek 65'), Fodor, Lipcsei, Keller — Gregor, Wukovics. Edző: Nyilasi Tibor. 

PMSC-FORDAN: Csabán — Bódog — Ulveczki, Palaczky — Rózsa, Medgyes, Túri (Szabó Zs. 72'), Vókó, Kocsis (Tolocsko 67') — Magyar, Lengyel. Edző: Koller Nándor. 

Krónika:
4. perc: Fodor adott parádés labdát a balösszekötő helyén meglóduló Gregornak. A csatár elhúzta a labdát a kifutó Csabán mellett, majd szinte az alapvonalról a kapu felé gurított. Lehet, hogy a labda túljutott volna a gólvonalon, de a berobbanó Wukovics „biztos, ami biztos” alapon egy lépésről még a hálóba pöckölt. 
9. perc: Wukovics szépen ugratta ki Gregort a jobb oldalon, a csatár a kapu felé fordult volna, de Palaczky beérte, és szögletre szerelte. 
15. perc: Szépen, csendben, szinte „fű alatt” egyenlített a vendégcsapat. Túri balról remekül gurított a középen kilépő Rózsa elé. A ferencvárosi védők lesre számítva, érthetetlenül megálltak, a középpályás pedig szinte besétált a kapu elé, és tizenkét méterről, középről a háló bal oldalába gurított. 1-1
16. perc: Albert tört be a pécsi tizenhatoson belülre, már lőhetett volna, ám inkább a jobb oldalon, ígéretesebb helyzetben levő Wukovics elé adott. A csatár tizenkét méteres lövését Csaban vetődve védte. 
17. perc: Ismét vezetett a Ferencváros! Bódog buktatta Gregort a jobb oldalon, a szögletzászló közelében. Fodor ívelte a szabadrúgást a kapu elé, Wukovics pedig hat méterről, középről zavartalanul fejelt a léc alá. 2-1 
20. perc: Fodor vette észre, hogy Gregor őrizetlenül áll a balösszekötő helyén, elé emelte a labdát, de a támadó tizennégy méteres lövése a jobb kapufa mellett suhant el. A lelátóról egy magáról megfeledkezett néző petárdát dobott a pécsi kapus mellé. Márton játékvezető magához hívatta Havasi Mihályt, a Ferencváros klubtitkárát és kérte, hogy a hangosan beszélőn figyelmeztessék a szurkolókat. 
40. perc: Magyar emelt a bal oldalról a középen kilépő Túri elé, aki már gólhelyzetben volt, de a tizenegyes ponton Telek elé vetődött és testéről lepattant a labda. 
51. perc: Lipcsei a pécsi 16-os előtt kényszerítőzött Wukoviccsal, a visszakapott labdával indult volna előre, de a kifutó Csaban megelőzte és felszedte előle a labdát. 
63. perc: Simon a jobb oldalról, az alapvonal közeléből emelt a vendégek kapuja elé, ahol Albert a magasba emelkedve, 7 m-ről, zavartalanul, szép mozdulattal bólintott a jobb felső sarokba. 3-1 
64. perc: Lengyel bal oldali beadása után Túri a 11-es ponttól alig tévesztette el a kapu jobb alsó sarkát. 72. perc: Gregor ugratta ki Lipcseit a jobb összekötő helyén, a középpályás 10 m-es lövése azonban kipattant a bevetődő Szabó lábáról. 
84. perc: Rózsa viharzott el a jobb oldalon, beadását Magyar az ötös vonaláról fejelte a jobb oldali kapufa mellé. 88. perc: Levezetésképpen Szűcs kísérletezett kapura lövéssel, de 12 m-ről a léc fölé bombázott. 

Rózsa még egyenlített...
Kötelező visszavágó
A továbbjutás tulajdonképpen már március 16-án eldőlt Pécsett, az első mérkőzésen, hiszen a Ferencváros idegenben szerzett kétgólos előnyt. Mindkét csapat elkönyvelte magának ezt a tényt, és a kisebb sérüléssel bajlódó embereket nyugodt szívvel pihentette. 
Pályára lépve viszont a Ferencváros úgy kezdett, mintha nem kétgólos előnye, hanem kétgólos hátránya lenne. Fodor és Albert nagyszerűen szerveztek, egymást követték a lendületes hazai támadások, és így nem csoda, hogy már a 4. percben vezettek a házigazdák. A gólt követően sem változtatott a Ferencváros, de a támadások mellett megfeledkezett a védekezésről és — meglepetésre — az első említésre méltó pécsi kontra góllal végződött. Elnémult a ferencvárosi szurkolótábor, de rövid idő után ismét tapsolhatott. 
Az eseményekben gazdag, látványos bő negyedóra után egyre szürkébb lett a mérkőzés, egyre többet hibáztak a játékosok. Változatlanul a Ferencváros birtokolta többet a labdát, de a támadások már alig jelentettek veszélyt a kapura. Csak játszadoztak a csapatok, majd Albert megtörte a csendet, de fejesgólja után ismét unalmas időszak következett. Akadt ugyan helyzet itt is, ott is, de akik befejezhették volna az akciókat, rendre hibáztak. 
Végül a „kötelező” visszavágót könnyedén nyerte a Ferencváros, és 5-1-es gólkülönbséggel megérdemelten került a Haladás, az MTK és a Békéscsaba mellett a legjobb négy közé a Magyar Kupában. (Nemzeti Sport, 1993. április 8.)

Sima ügy volt
Felszabadultan játszott mindkét csapat. Az FTC azért, mert a pécsi győzelmével már szinte akkor továbbjutott, a PMSC-FORDAN pedig azért mert nem volt vesztenivalója az Üllői úton. Ennek megfelelően mindkét együttes hagyta a másikat szabadon futballozni. Potyogtak is bő negyedórán át a gólok, nem voltak durva szabálytalanságok, amolyan békés meccs volt. Akkor! Később akadtak kemény belemenések, cserébe eltűnt a jó játék. Az FTC sok helyzetet kihagyott, ám a PMSC-FOR- DAN-nak is voltak a második félidőben gólszerzési lehetőségei. Végül is simán nyert a Fradi, de ez a 4. percben lőtt első gólja után várható is volt. 
A PMSC-ben Csaban kapus egy-két beadása nem jött ki. Bódog kissé idegenül mozgott a középhátvéd posztján, többször a felezővonalnál próbált labdát szerezni, miközben az FTC akciója túljutott rajta. A pécsi középpályások miatt gyakran kettészakadt a pálya, mert nem értek vissza időben a saját térfelükre. Közülük Rózsa volt a legaktívabb, őt a játék mellett gólja is dicséri. Magyar bátran játszott, Lengyelt viszont gyerekjáték volt lefogni. (Dunántúli Napló, 1993. április 8.) 

MESTERMÉRLEG:
Nyilasi Tibor: — Továbbjutottunk. 2-0-ás előny tudatában játszottunk egy jó hangulatú mérkőzést. Remélhetőleg jó főpróba volt a szombati, Siófok elleni bajnoki találkozóra. Kimondottan örülök, hogy Wukovics hosszú sérülés után jó játékkal és eredményesen tért vissza. 
Koller Nándor: — Gratulálok a Ferencvárosnak, további sikereket kívánok mind a kupában, mind a bajnokságban. Mi most könnyedébben játszottunk, sajnos, fegyelmezetlenül is, mint általában. Így is volt azonban három-négy lehetőségünk, amelyből gólt kellett volna szereznünk. 

1993. április 3., szombat

1993. április 3. Pécsi MSC-Fordan - Ferencvárosi TC 0-1 (0-1)

Pécsi MSC-Fordan - Ferencvárosi TC 0-1 (0-1)
1993. április 3. Pécs, Újmecsekalja. NB I., 20. forduló. 10.000 néző.

Azoitei tör kapura
(Dunántúli Napló, 1993. április 5.)
Vezette: Nagy L. (Hartmann, Hamar). 
Góllövő: Albert 21'.
Sárga lap: Braun (Lipcsei feltartásáért) a 35., Azoitei (reklamálásért) a 49., Albert (Kocsis felvágásáért) a 85., Vanicsek (a labda sípszó utáni elrúgásáért) a 90. percben. 
Szögletarány: 7:2 (2:0). 

PMSC-FORDAN: Csaban — Braun — Bódog, Vókó — Ulveczki, Túri (Tolocsko, 78'), Medgyes, Dienes, Kocsis — Lengyel (Magyar 61'), Azoitei. Edző: Koller Nándor. 

FTC: Horváth — Telek — Simon, Szekeres — Szűcs (Vanicsek 71'), Albert, Lipcsei, Fodor, Keller — Cigan (Wukovics 61'), Gregor. Edző: Nyilasi Tibor. 

Krónika
21. perc: Fodor elpasszolt labdáját Vókó a tizenhatos előterében előzékenyen visszaadta, s abból a szempontból igazán jól cselekedett, hogy így a népes szurkolósereg első ízben láthatott kapura veszélyes akciót. A Ferencváros karmestere ugyanis a jobbösszekötő helyéről mesterien emelt a bal oldalon a védelem mögül kilépő Alberthez, aki betört a tizenhatoson belülre, majd a teljesen kiszolgáltatott helyzetben lévő Csaban mellett laposan a kapu bal oldalába helyezett. 0-1 
(Fodor mindeddig igen visszafogottan, sok apró hibával játszott. Most is előbb elveszítette a labdát, ám amikor Vókó jóvoltából ismételhetett, akkor megmutatta, hogy valójában miért is tartják őt az Üllői úton. Ezt az átadást kevesen ismételnék meg utána a hazai mezőnyből.) 
35. perc: Braun egy sárga ellenében „falat emelt” a kitörni készülő Lipcsei elé, a kaputól 25 méterre. A szabadrúgást Keller gurította Lipcseihez, aki alig bombázott a kapu jobb oldala mellé. 
45. perc: Vókó megmentette a pécsieket attól a szégyentől, hogy egy félidőn át ne kíséreljék meg bevenni a Ferencváros hálóját. Az előre törő játékos húsz méterről kísérletezett, ám nem túl erős lövését könnyedén fogta Horváth. 
51. perc: Simon közelharcban „gyomrozta” Azoiteit a kaputól 22 méterre. Túri gurította a szabadrúgást Medgyeshez, s a bikaerős lövések hírében álló középpályás nem is okozott csalódást, mert hatalmas bombát zúdított a kapu közepére. Horváth miközben maga elé tenyerelte a labdát, a földre csücsült, s bizony ha nem érkezik Simon, és nem tisztáz a berobbanó pécsi csatárok elől, könnyen egyenlíthetett volna a hazai csapat. 
53. perc: Bal oldali pécsi szögletet követően Bódog lövése kipattant Horváthról, Azoitei hat méterről, jobbról ismételt, de a labda a védőkről az alapvonalon túlra csordult. 
57. perc: Albert kitűnő ütemben szöktette Fodort a bal oldalon, a középpályás a kapu elé egyedül érkező Keller fejére emelte a labdát, ám a ferencvárosi kapitány óriási helyzetből, hét méterről úgy fejelt, hogy Vókó az oldalvonal előtt csípte nyakon a labdát. 
65. perc: Medgyes Albert elé bólintott, akinek tizenhat méteres próbálkozását védte Csaban. 
66. perc: Azoitei tizenhét méterről megnézte magának a jobb sarkot, s a labda épp csak elzúgott a kapufa tövénél. 
71. perc: Szűcs első félidőben szerzett fejsérülése kiújult, s mivel a játékos meze már véres volt, s nem segített a gyors orvosi segítség sem, cserére kényszerült a Ferencváros. 
72. perc: Magyar jobb oldali beadásába az ötös sarkánál Azoitei „beleszúrt”, de Horváth útját állta a bal sarokba tartó labdának. 
74. perc: Túri balról ívelt a jobbösszekötő helyén a kaputól tíz méterre helyezkedő Medgyeshez, aki kapáslövés helyett szelidítgette a labdát, s mire lövésre szántamagát, Szekeres már elévetődött. 
81. perc: Vókó 18 méterről zúdította a labdát a bal sarokra, csakhogy Horváth gyors vetődéssel védett. 

Egy félidőt csúszott az igazi kezdés
Sajátos játékot talált ki a két csapat az első negyedórára, amelyre talán a labdakergetősdi elnevezés a legtalálóbb. A szemerkélő eső meglehetősen csúszóssá tette a pályát, a játékosok elsősorban az egyensúlyuk megőrzésével foglalták el magukat, a labda gyors szelídítgetésével nemigen törődhettek. Szinte már annak is örültek, ha eltalálták, így aztán a füvön állandóan felgyorsuló játékszer szédülten és tervszerűtlenül kóvályogta be a pályát, s nem maradt ideje, hogy bármelyik együttes tagjaival közelebbi ismeretséget kössön, mert becsületesen elosztva, felváltva rúgott vagy fejelt bele piros mezes pécsi, majd zöld-fehér trikós ferencvárosi játékos. 
Magyarán szólva, a futball nevű játékkal csak a szabályaiban megegyező rendezvény tanúi lehettünk ebben az időszakban, mert a játékosok képtelenek voltak alkalmazkodni a csúszós talajhoz, márpedig enélkül lehetetlen pontos, folyamatos és élvezhető labdarúgást bemutatni. 
Aztán meglepő módon a pécsi pályát a Ferencváros ismerte ki előbb, illetve rájött, a hosszú indításokat egy agár sem érné utol, ezért a vendégek igyekeztek emberközelbe passzolni, keveset cselezgetni, és ennek következtében kezükbe ragadhatták az irányítást. Ez azonban nem azt jelenti, hogy emészthetőbb lett a látvány, hiszen bár Vókó hibáját ügyesen kihasználva vezetést szerzett a Ferencváros, ezt leszámítva egyetlen árva lövés ment kapura — negyvenöt perc alatt mindössze ennyit tudott összehozni húsz mezőnyjátékos... 
Az igazsághoz tartozik azonban az is, hogy mindannyian elszántan küzdöttek, sokat futottak, ez az iram és a harci kedv megütötte a kellő mértéket, ám ha valaki azt próbálta volna kitalálni, hogy miért szép és népszerű játék a futball, ugyancsak tanácstalanul figyelhette a találkozót. 
Talán jót tett volna, ha ebben a sportágban is ismerik az időkérést, így azonban az edzőknek ki kellett várniuk a szünetet a tanácsadással. Érdemes volt ugyanis, mintha kicserélték volna a csapatokat, egészen jó mérkőzésre váltottak át. Az addig feltűnően bizonytalan és széteső PMSC játékosai a sok futásba elgondolást is vegyítettek, igyekeztek a széleken is bekeríteni a Ferencvárost, látszott, cseppet sem barátkoztak meg a két pont elvesztésének a gondolatával. 
A vendégek azonnal vették a lapot, nem bánták, hogy a pécsiek kerültek mezőnyfölénybe, sőt szemlátomást nagy örömmel vették tudomásul, hogy a fellazult hazai védelem helyet ad nekik a futásra, és alkalmat nyújt az egy-két húzásos kontrajátékra. Nyilasi Tibor gyorsan alkalmazkodott is ehhez a játékhoz, Cigan helyére a jóval mozgékonyabb Wukovicsot állította be, akivel rögtön lendületesebb is lett a vendégek támadójátéka, így aztán az iramra tovább sem lehetett panasz, ráadásul egymást követték az izgalmas jelenetek a két kapu előtt, mert a közönség is megkapta már a maga szórakozását. A jólismert zsargonnal élve, levegőben lógott az egyenlítés, ám az sem lett volna meglepő, ha a Ferencváros növeli az előnyét. Talán ez is érzékelteti, hogy mennyire változatos és mozgalmas volt a második félidő. 
A pécsiek dicséretére válik, hogy a hajrára elővették minden erőtartalékukat, hosszú percekig „dörzsölte a háló a vendégek hátát”, de a házigazdák roppant tékozló módon bántak a lehetőségeikkel. Ha csak egy hajszállal is határozottabbak a kapu előtt, ha lövés helyett nem akarnak még egyet igazítani a labdán, biztosan nem kellett volna vesztesen leballagniuk a pályáról. Ám mint tudjuk, a „ha” ebben a sportágban sohasem játszik... 
A PMSC tehát derekasan megdolgozott az egyenlítésért, de tudomásul kellett vennie, hogy az érettebb, taktikusabb Ferencváros, rászolgálva a két pontra, legyőzte őt. Ezek az elismerő jelzők természetesen csak a második félidőre értendőek, ami a szünetig történt, azt sajnos nem túl megerőltető elfelejteni... 

A mérkőzés legjobbja: Albert Flórián 
Nem állíthatom, hogy nagy öröm volt számomra a múltkori mérkőzés befejezése, hiszen akkor az utolsó percben egy orrhosszal előzött meg társam, Lipcsei aki egy nagyszerű szóló után lőtt góljával került elém. Most úgy érzem, méltó elégtételt kaptam, mert a gólnál — igaz, ehhez egy nagyszerű labdaátadás volt szükséges —, már valóban csak rajtam múlt, hogy feltegyem az i-re a pontot. Úgy tűnik, igazán jól fekszik nekem a pécsi pálya, s amíg a múltkor még voltak erőnléti hiányosságaim, addig most ezt már nem állíthatom. Ez mindenesetre biztató az elkövetkező mérkőzések előtt. 
(Nemzeti Sport, 1993. április 3.)

Szerencsés volt a Fradi
Akárcsak az előző bajnoki mérkőzéseken, ezúttal is elszántan léptek pályára a pécsiek. Az első 5 perc megilletődöttsége után átvették a játék irányítását, csakhogy a vendégek - rutinos taktikai megoldással - góllal lepték meg őket, s azt a zöld-fehérek körömszakadtáig védték, így végül is megőrizték az egygólos előnyt a mérkőzés végéig. 
A pécsiek ezúttal sem tudtak kibújni „góliszonyt” viselő bőrükből, s hiába támadták végig az egész második félidőt, hiába teremtettek sorozatban helyzeteket Horváth kapuja előtt, a vendégek egy zseniális Fodor-Albert alakítással, rövid időn belül immár másodszor is győzelemmel távoztak Újmecsekaljáról. 
A PMSC-ben a kapuban Csabannak szinte alig volt dolga, a gólról nem tehet. A hátvédsorban Braun mellett Dienes nyújtott jó teljesítményt. A középpályán Medgyes volt az úr, csakhogy nagyon egyedül maradt, úgy mint előtte Azoitei is. A vendégeknél Albert, Horváth, Fodor volt a jók sorrendje. (Dunántúli Napló, 1993. április 4.)

MESTERMÉRLEG:
Nyilasi Tibor:-Ismét nyertünk egy rangadót. Ez bizony nagyon jól jöhet majd a végső elszámolásnál. Az első félidei játékkal, valamint az egész mérkőzés alatti akarással elégedett vagyok. 
Koller Nándor:- Nem érdemeltünk vereséget, még akkor sem, hogy ilyen hibát - mint ami a gólt eredményezte - nem lett volna szabad elkövetni. Ehhez a játékhoz bizony szerencse is kell!