Ulveczki Zoltán gólt szerzett (fotó: képernyőfotó) |
Ulveczki Zoltán
Született: 1971. május 1., Püspökladány.
Posztja: középpályás.
Mérkőzéseinek száma: 222.
Góljainak száma: 27.
Érkezett: Debreceni VSC (1991. július).
Az UEFA-kupától az osztályozóig... Eképpen foglalhatnánk össze Ulveczki pécsi szereplését. A spíler a Garami-korszak utolsó évének kezdetén Debrecenből igazolt Pécsre. Nevelőegyesületében 45 NB I-es mérkőzésen két gólt szerzett. Hívta a Verebes-féle MTK-VM is, de a szélső Pécset választotta.
— Az edző, Garami József, Józsi bá' és a számomra rokonszenves pécsi csapat miatt döntöttem így. Túl fiatal vagyok még Pestre . . . Debrecenből el akartam jönni. Kiestünk, megromlott ott a légkör, kikezdett az ottani közönség is. Állandó helyet szeretnék kivívni magamnak a PMSC kezdőcsapatában, A csúcs az lenne, ha dobogóra kerülnénk — velem - nyilatkozta a megyei napilapnak 1991. júliusában.
Saját magáról pedig így vallott a játékos:
- A védekezés nem az erősségem, lehetnék harcosabb is, javítani kell az erőnlétemen is. Viszont gyors vagyok, lendületből jól cselezek, elfogadhatóan fejelek, felérek a támadásokkal, Így a kapura is veszélyes vagyok. (Új Dunántúli Napló, 1991. júl. 29.)
Pécsi időszaka alatt a jobb oldal minden posztján megfordult. Nem is csoda, hiszen öt évig erősítette a Munkást, amit esetében nem csak udvariasságból írunk. Ahogy a financiális nehézségek miatt évről-évre gyengült a csapat, úgy került Ulveczki egyre előrébb a minőséget mérő rnagsorban.
Fordan-mezben |
Öt év alatt a csúcs kétségtelenül az UEFA kupa-szereplés volt. 1991. őszén a VfB Stuttgarttal sorsolták össze a Garami-legénységet, s a hajdúsági szélső mindkét mérkőzésen pályára lépett. A Neckar-stadionban még csereként (Czérna Sándor helyére állt be a 75. percben), Újmecsekalján azonban már a kezdő csapat tagjaként köszönthette a nézőket.
A spíler az első bajnoki évében 18 NB I-es és 3 Magyar Kupa-mérkőzésen lépett pályára, ezeken három gólt szerzett. Az őszi szezinban a Tatabányi Bányász háromgólos legyőzéséből két találattal vette ki a részét, s a tavasszal pedig az Újpest ellen talált a kapuba (1-3).
Sajnos, egy sérülés miatt négy hónap szünetre kényszerült, így '91 áprilisa és augusztusa között nem találkoztunk a nevével a PMSC összeállítását böngészve. Ez idő alatt a kiapsdon is váltás történt: Garami József helyét az addigi pályaedző, Koller Nándor foglalta el. Ulveczkire az új tréner is számított, felépülése után rögön játékba küldte őt, s a bizalmat 25 NB I-es meccsen szerzett három góllal háláta meg: sorrendben a Békéscsaba, a Vasas és a Kispest-Honvéd szurkolóinak bánatára. Ekkor a védekezést is meg kellett tanulnia, Kónya Mihály váratlan visszavonulása után jobbhátvédként számolt vele Koller mester.
26 fellépésével egy évvel később, harmadik pécsi szezonjában is meghatározó játékosnak számított. Ekkor az őszi szezon során ismét váltás történt a kispadon, Koller helyére Róth Antal, a PMSC korábbi válogatott védője került. A szélső két gólt jegyzett, egyet a Kispest, egyet a Haladás ellen szerezve.
1994. nyarán betört a Kánaán Pécsre. Egy befektetőcsoport biztosított a financiális hátteret, s olyan játékosokat csábított Pécsre, mint Márton Gábor, Gelei Károly, Robert Warzycha, vagy Richard Niederbacher. A kispadra Eich László került, Ulveczki pedig a lábadozók között töltötte a napokat. Csak augusztusban jelentkezett játékra, egy Magyar Kupa-mérkőzés éppen belefért a hónapba. Nem is lett annyira meghatározó játékos mint korábban, az egész évben csak 16 NB I-es mérkőzés jutott neki. Az utolsó öt bajnoki fordulóban csak egyszer, csereként beállva jutott szóhoz. Említsük meg viszont, hogy a spíler nyolc Magyar Kupa-meccsen is pályán volt, mi több, gólt szerzett a Stadler FC elleni negyeddöntő első mérkőzésén is, ezzel nagyban hozzájárulva az elődöntőbe jutáshoz. Sajnos, ott a kor sikercsapata, a Vác FC-Samsung megálljt parancsolt a pécsieknek.
1995. nyarán távozott a pénz Pécsről, a kispad legszálkásabb helyét a pécsi futball-legenda, idősb Dárdai Pál foglalta el. A jelentősen meggyengült csapatban Ulveczki igazi vezéregyéniségnek számított: hacsak tehette, pályára is küldte őt Dárdai, illetve az őt a téli szünetben váltó Herke Imre. A harminc bajnoki mérkőzésből csak egyet mulasztott, s pályára lépett a sorsdöntő, Tiszakécske elleni osztályozó mérkőzés visszavágóján is.
Ahogy a bevezetőben írtuk, Stuttgarttól Tiszakécskéig vezetett Ulveczki pécsi karrierje. A székfoglalójában említett dobogos helyből nem lett semmi, legközelebb talán 1995. tavaszán járt hozá, amikor elődöntőbe jutott a Magyar Kupában. A PMSC-t sújtó pénztelenség miatt évről évre gyengébb csapat vette körül, s ezt a lefelé gyűrűző sprált csak ideiglenesen törte meg a 94/95-ös év viszonylagos bősége.
Ulveczki öt évet játszott a PMFC-ben, ez időszak alatt Garami József, Koller Nándor, Róth Antal, Eich László, Dárdai Pál és Herke Imre voltak az edzői. Lejárt szerződésű labdarúgóként távozott Pécsről, s nem a főváros, hanem szülőföldje felé vette az irányt.
Távozott: Kabai Cukor FC-Hajdúszoboszló (1996. július).
Első mérkőzése a PMSC-ben:
1991. július 20. Hedrehelyi SK - Pécsi MSC 0-10 (0-8) - pályaavató (egyéb díj)mérkőzés
Utolsó mérkőzése a PMFC-ben:
1996. június 30. Pécsi MFC - Tiszakécskei FC 0-0 (tizenegyesekkel: 5-3) - osztályozó mérkőzés.
Ulveczki Zoltán statisztikája a PMFC-ben:
UEFA-kupa: 2 mérkőzés, 0 gól.
NB I.: 114 mérkőzés, 13 gól.
Osztályozó mérkőzés: 1 mérkőzés, 0 gól.
Magyar Kupa: 24 mérkőzés, 1 gól.
Egyéb díjmérkőzés: 11 mérkőzés, 2 gól.
Edzőmérkőzés: 72 mérkőzés, 11 gól.
Összesen: 222 mérkőzést játszott a PMFC-ben, 27 gólt szerzett.
Dicsőségtabló:
UEFA-kupa résztvevő (1991/92)
Magyar Kupa-elődöntős (1994/95).
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése